آموزش کامپیوتر و دنیای تکنولوژی

تصویر| تصویر نجومی روز ناسا: قلب اژدها در آتشدان

امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷

نجوم,ستاره‌شناسی,ناسا

سحابی «RCW 114»، بازمانده انفجار باستانی ستاره‌ای سنگین در صورت‌فلکی آتشدان هست که ۱۰۰ سال‌نوری پهنا و ۶۰۰ سال‌نوری با ما فاصله دارد. شکل ظاهری این سحابی، قلب موجودی افسانه‌ای را تداعی می‌کند.

به گفته خبرآنلاین، سحابی «RCW 114»، ابر عظیمی از گازهای داغ یونیزه هست پهنای آن به ۷ درجه می‌رسد و ۱۴ ماه کامل را می‌توان کنار یکدیگر روی قطر آن جا داد.

برای مشاهده تصویر در ابعاد بزرگ،
این‌جا را کلیک کنید.

تصویربرداری از چنین سحابی کم‌فروغ و گسترده‌ای کار سختی هست و پژوهشگران برای تهیه این تصویر، از فیلتر مخصوص هیدروژن یونیزه روی تلسکوپ استفاده کرده و چندین تصویر را به هم چسبانده‌اند.

با توجه به ساختار رشته‌ای، الگوی گسترش و طیف تابشی این سحابی، اخترشناسان به این نتیجه رسیده‌اند که «RCW 114» بازمانده انفجار ابرنواختری هست. ساختار رشته‌ای عظیم آن، حاصل موج‌ضربه‌های منبسط‌شونده‌ای هست که طی انفجار مرگ‌بار ستاره سنگین اولیه گسیل شده‌اند و با برخورد به محیط میان‌ستاره‌ای اطراف خود، ساختار داغ و تابنده‌ای را پدید آورده‌اند.

تازه‌ترین اندازه‌گیری‌ها حاکی از آن هست که این بازمانده ابرنواختری بیش از ۶۰۰ سال‌نوری با ما فاصله دارد و پس، پهنای واقعی آن به ۱۰۰ سال‌نوری یا بیشتر بالغ می‌شود. چنین برآورد شده هست که نور انفجار ابرنواختری «RCW 114» حدود ۲۰ هزار سال پیش به زمین رسیده هست. به‌تازگی پژوهشگران توانسته‌اند تپ‌اختری را در مرکز این بازمانده ابرنواختری شناسایی کنند که بقایای رمبیده هسته ستاره اولیه را تشکیل می‌دهد.

۵۴۵۴

نجوم,ستاره‌شناسی,ناسا